W praktyce składania ofert w procedurze o udzielenie zamówienia publicznego dosyć powszechnym problemem jest podjęcie decyzji o powierzeniu wykonania części zamówienia podwykonawcy. Informację o tym zamiarze należy przedstawić zamawiającemu wraz z ofertą, gdyż zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 36b ust 1 "Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, i podania przez wykonawcę firm podwykonawców".
Wielu wykonawców składających ofertę nie wybiera jeszcze podwykonawcy albo fakt powierzenia części zamówienia podwykonawcy uzależnia od uzyskania zamówienia lub liczby równocześnie realizowanych kontraktów. W takich wypadkach powstaje problem zmiany treści złożonego wraz z ofertą oświadczenia i pytanie czy taka zmiana jest możliwa. W świetle takiej praktyki należy zwrócić uwagę na różne interpretacje Krajowej Izby Odwoławczej.
W wyroku KIO 236/17 czytamy, iż "przedmiotowo istotną stroną zobowiązania wykonawcy było określenie w Formularzu oferty zakresu robót, które wykonawca powierza do realizacji podwykonawcom". I dalej "Skoro zamawiający na podstawie art. 25a ust. 5 pkt 2 ustawy Pzp zobowiązany jest weryfikowania w stosunku do podwykonawców, brak istnienia wobec nich podstaw do wykluczenia z udziału w postępowaniu - wykonawca zobowiązany jest na etapie złożenia oferty podać tych podwykonawców i złożyć oświadczenie o braku wobec nich podstaw do wykluczenia."
Natomiast w wyroku KIO 192/17 arbiter uznał, iż "[…] ewentualne ograniczenie wykonawców – w zakresie swobody doboru podwykonawstwa (podania nazw, firm podwykonawców) – możliwe jest tylko na etapie realizacji zamówienia, gdyż niewątpliwie podwykonawstwo dotyczy właśnie tej fazy postępowania o udzielenie zamówienia i samo podwykonawstwo (podanie nazw, firm podwykonawców) w świetle znowelizowanych przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych ma charakter wtórny, istotne znaczenie ma treść oferty, w rozumieniu opisu i wskazania zakresu zobowiązania, które wykonawca na siebie przyjmuje i które zaciąga. Wobec powyższego informacje dotyczące podwykonawstwa - podania ich nazw, firm - nie stanowią treści oferty w rozumieniu przepisów art. 87 i 89 ustawy Prawo zamówień publicznych."
W swielte różnych stanowisk wobec tego samego zagadnienia wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do treści istotnych postanowień umowy klauzul określających zakres możliwych zmian w zakresie zmiany podwykonawcy w trakcie realizacji umowy.